A particle moves along the x axis. It is initially at the position 0.160 m, movi
ID: 1281967 • Letter: A
Question
A particle moves along the x axis. It is initially at the position 0.160 m, moving with velocity 0.240 m/s and acceleration -0.380 m/s2. Suppose it moves with constant acceleration for 3.80 s
(a) Find the position of the particle after this time.
= m
(b) Find its velocity at the end of this time interval.
= m/s
Next, assume it moves with simple harmonic motion for 3.80 s and x = 0 is its equilibrium position. (Assume that the velocity and acceleration is the same as in parts (a) and (b).)
(c) Find its position.
= m
(d) Find its velocity at the end of this time interval.
= m/s
Explanation / Answer
x = x0+(u*t) + (1/2)*a*t^2...
x = 0.16+(0.24*3.8) + (1/2)*0.38*3.8^2...
x = 3.8156 m....
B) v = u+at = 0.24+(0.38*3.8) = 1.684 ms^-1....
w = 2*pi/T = 6.284/3.8 = 1.66...
x = A*cos(wt) = 0.16*cos(1.66*3.8) = 0.159 m...
v = A*w*sin(wt) = 0.16*1.66*sin(1.66*3.8) = 0.0065 ms^-1
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.