A particle moves along the x axis. It is initially at the position 0.150 m, movi
ID: 1913180 • Letter: A
Question
A particle moves along the x axis. It is initially at the position 0.150 m, moving with velocity 0.150 m/s and acceleration -0.400 m/s2. Suppose it moves with constant acceleration for 6.00 s. (a) Find the position of the particle after this time. m (b) Find its velocity at the end of this time interval. m/s Next, assume it moves with simple harmonic motion for 6.00 s and x = 0 is its equilibrium position. (Assume that the velocity and acceleration is the same as in parts (a) and (b).) (c) Find its position. m (d) Find its velocity at the end of this time interval. m/sExplanation / Answer
xi=starting point=0.15 xe=ending point= vi=initial velocity=0.150 ve=ending velocity= a=0.40 m/s^2 t=6.00 s xe=xi+vit+1/2at^2 then ve=vi+at
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.