A particle moves along the x axis. It is initially at the position 0.150 m, movi
ID: 1454285 • Letter: A
Question
A particle moves along the x axis. It is initially at the position 0.150 m, moving with velocity 0.180 m/s and acceleration -0.290 m/s2. Suppose it moves with constant acceleration for 3.50 s.
We take the same particle and give it the same initial conditions as before. Instead of having a constant acceleration, it oscillates in simple harmonic motion for 3.50 s around the equilibrium position x= 0. Hint: the following problems are very sensitive to rounding, and you should keep all digits in your calculator.
(c) Find the angular frequency of the oscillation. Hint: in SHM, a is proportional to x.
Your response differs from the correct answer by more than 10%. Double check your calculations. /s
(d) Find the amplitude of the oscillation. Hint: use conservation of energy.
m
(e) Find its phase constant 0 if cosine is used for the equation of motion. Hint: when taking the inverse of a trig function, there are always two angles but your calculator will tell you only one and you must decide which of the two angles you need.
rad
(f) Find its position after it oscillates for 3.50 s.
m
(g) Find its velocity at the end of this 3.50 s time interval.
m/s
Explanation / Answer
The equation for position of SHM as a function of time is
x(t) = A cos(t + )
The equation for velocity of SHM as a function of time is:
v(t) = dx/dt = d(A cos(t + ))/dt
v(t) = -A sin(t + )
The equation for acceleration of SHM as a function of time is:
a(t) = dv/dt = d(-A sin(t + ))/dt
a(t) = -A ² cos(t + )
where
A = amplitude
= angular velocity (or angular frequency)
= angular phase shift
Nothing is given about position, velocity or acceleration AT A SPECIFIC TIME, so you can choose the time to be t=0 when the particle is moving through x=0.33.
At that point you know that:
x(o) = A cos(×0 + ) = 0.15m
v(o) = -A sin(×0 + ) = 0.18 m/s
a(o) = -A ² cos(×0 + ) = -0.29 m/s²
which simplifies to 3 equations with 3 unknowns:
A cos() = 0.33 m
A sin() = -0.18m/s
A ² cos() = 0.29 m/s²
Solving this system of equations, you will find:
= 0.9374 rad/s
A = 0.3817 m
= 0.275 rad
Substituting back into equations, we get position and velocity
position:
x(t) = 0.3817 × cos(0.9374×t +0.275)
velocity:
v(t) = -0.3817*0.9374 × sin(0.9374×t +0.275)
Substitue t = 3.5 seconds
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.