A particle moving along the x axis in simple harmonic motion starts from its equ
ID: 1519801 • Letter: A
Question
A particle moving along the x axis in simple harmonic motion starts from its equilibrium position, the origin, at t = 0 and moves to the right. The amplitude of its motion is 2.90 cm, and the frequency is 2.70 Hz. (f) Determine the total distance traveled between t = 0 and t = 0.56 s.
A particle moving along the x axis in simple harmonic motion starts from its equilibrium position, the origin, at t = 0 and moves to the right. The amplitude of its motion is 2.90 cm, and the frequency is 2.70 Hz.
(a) Find an expression for the position of the particle as a function of time. (Use the following as necessary: t, and .)
x =
2.9sin(5.4t)
JUST NEED THE F) PORTION. EVERYTHING ELSE I HAVE CORRECT
Explanation / Answer
x = 2.9sin(2*pi*2.7*t)
time period, T = 1/2.7 = 0.37 s
so 3T/2 = 0.55 s
so, DIstance travelled = 6*A = 6*2.9 = 17.4 cm [ because distance travelled in one T = 4A]
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.