A particle of mass 0.300 kg is attached to the 100-cm mark of a meterstick of ma
ID: 1871243 • Letter: A
Question
A particle of mass 0.300 kg is attached to the 100-cm mark of a meterstick of mass 0.175 kg. The meterstick rotates on the surface of a frictionless, horizontal table with an angular speed of 2.00 rad/s.
(a) Calculate the angular momentum of the system when the stick is pivoted about an axis perpendicular to the table through the 50.0-cm mark. The moment of inertia of several objects is the sum of the moments of inertia of the individual objects.
=________kg · m2/s
(b) Calculate the angular momentum of the system when the stick is pivoted about an axis perpendicular to the table through the 0-cm mark.
=_________kg · m2/s
Explanation / Answer
a) mass of meterstick=0.175 kg
mass of particle=0.3 kg
distnace of mass from pivot point=0.5m
mass moment of inertia of system = 0.175*12/12 + 0.3*0.52 = 0.0896 kg-m2
angular velocity=2 rad/s
angu;ar momentum = 0.0896*2=0.179 kg-m2/s
b)mass moment of inertia of system = 0.175*12/12 + 0.175*0.52+0.3*12 =0.35833 kg-m2
angular momentum=0.35833*2=0.7167 kg-m2/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.