A particle moves under the influence of a conservative force. At point A the par
ID: 1550007 • Letter: A
Question
A particle moves under the influence of a conservative force. At point A the particle has a kinetic energy of 10 J ; at point B the particle is momentarily at rest, and the potential energy of the system is 30 J ; at point C the potential energy of the system is 6 J .
What is the potential energy of the system when the particle is at point A?
Express your answer using two significant figures.
What is the kinetic energy of the particle at point C?
Express your answer using two significant figures.
KC =
UA =Explanation / Answer
Since the forces are conservative , the sum of kinetic energy (K.E)and potential energy (P.E)is constant (which is equal to Total energy T.E) i.e K.E +P.E= T.E
So,as at point B the body is momentarily at rest, its kinetic energy is 0. So, potential eneergy which is now equat to kinetic energy is 30 J. SOK.E +P.E= T.E=> 0+P.E = 30J => T.E= 30J
at point A, K.E = 10J which imples K.E+P.E = 30 J therefore
10+ P.E= 30 J So, P.E= 20 J at point A,
At point C ,given P.E = 6 J
K.E +P.E = 30 J
K.E +6J = 30 J
which imples that K.E= 24 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.