A particle of mass 0.350 kg is attached to the 100-cm mark of a meterstick of ma
ID: 1387400 • Letter: A
Question
A particle of mass 0.350 kg is attached to the 100-cm mark of a meterstick of mass 0.200 kg. The meterstick rotates on the surface of a frictionless, horizontal table with an angular speed of 2.00 rad/s. (a) Calculate the angular momentum of the system when the stick is pivoted about an axis perpendicular to the table through the 50.0-cm mark. The moment of inertia of several objects is the sum of the moments of inertia of the individual objects. kg. m^2/s (b) Calculate the angular momentum of the system when the stick is pivoted about an axis perpendicular to the table through the 0-cm mark.Explanation / Answer
a)moment of Inertia of the system, I = I_stick + I_particle
= m*L^2/12 + m*(L/2)^2
= 0.2*1^2/12 + 0.35*0.5^2
= 0.104 kg.m^2
Angular momentum, L = I*w
= 0.104*2
= 0.208 kg.m^2/s
b)
moment of Inertia of the system, I = I_stick + I_particle
= m*L^2/3 + m*L^2
= 0.2*1^2/3 + 0.35*1^2
= 0.417 kg.m^2
Angular momentum, L = I*w
= 0.417*2
= 0.834 kg.m^2/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.