A square loop is rotating around it\'s vertical axis in a magnetic field of stre
ID: 2172890 • Letter: A
Question
A square loop is rotating around it's vertical axis in a magnetic field of strength B = 0.06 T as shown in View A. The angular frequency of rotation is w = 50 rad/s and the loop has a resistance of R = 5 W. The length of one side of the square loop is W = 0.05 m. At the instant of time when the normal to the loop makes an angle of q = 30? with respect to the B field, as shown in View B where 'N' represents the normal, calculate the current flowing in the loop. Note: View A would be the side view if q = 90? or 270?. I = _________________ A
Explanation / Answer
v=r
v = W/2
=0.05/2x50
=1.25 m rad./s
e = 2BWvsin 30°
=2x0.06x0.05x1.25sin30
I=e/R
=0.00075 A
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.