A square coil of wire of side 3.80 cm is placed in a uniform magnetic field of m
ID: 1550442 • Letter: A
Question
A square coil of wire of side 3.80 cm is placed in a uniform magnetic field of magnitude 2.00 T directed into the page as in the figure shown below. The coil has 38.0 turns and a resistance of 0.780 Ohm. If the coil is rotated through an angle of 90.0 degree about the horizontal axis shown in 0.335 s, find the following. (a) the magnitude of the average emf induced in the coil during this rotation 21.492 Your response differs significantly from the correct answer. Rework your solution from the beginning and check each step carefully. mV (b) the average current induced in the coil during this rotation 275 Your response differs from the correct answer by more than 10%. Double check your calculations. mAExplanation / Answer
a)
average induced emf is V = N*A*dB/dt
which can be approximated to V = N*A*B/t
V = 38*(0.038m)^2 *2T / 0.335
V = 0.3276V = 327.6 mV
(b)
average induced current in coil is i = V / R
i = 0.3276V / 0.780 ohm = 0.420A = 420 mA
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.