A spring-loaded pellet gun is designed to fire 3.20 g projectiles horizontally a
ID: 2044956 • Letter: A
Question
A spring-loaded pellet gun is designed to fire 3.20 g projectiles horizontally at a speed of 40.1 m/s.(a) If the spring is compressed to its maximum design difference of 8.80 cm, what spring constant is required?
.
Your response differs significantly from the correct answer. Rework your solution from the beginning and check each step carefully. N/m
(b) What maximum force is required to load the gun?
.
Your response differs significantly from the correct answer. Rework your solution from the beginning and check each step carefully
Explanation / Answer
Spring PE = KE of projectiles 1/2 kx^2 = 1/2 mv^2 k *( 0.088)^2 = 0.0032 * (40.1)^2 k= 664.47N/m F= kx = 664.47 * (0.088) = 58.47336 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.