A spring with spring constant 16 N/m hangs from the ceiling. A ball is attached
ID: 1508468 • Letter: A
Question
A spring with spring constant 16 N/m hangs from the ceiling. A ball is attached to the spring and allowed to come to rest. It is then pulled down 6.5 cm and released. The ball makes 20 oscillations in 24 s seconds. Part A What is its the mass of the ball? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. Incorrect; Try Again; 4 attempts remaining Part B What is its maximum speed? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. Value Units My Answers Give Up Provide FeedbackExplanation / Answer
given;
k = 16 N/m
A = 0.065 m
= 20(2) = 40
t = 24 s
Part A.
= /t = 40/24
= 1.67
k = m²
16 = m(1.67)²
m = 0. 584 kg
Part B:
maximum speed is
V = A = 0.065(1.67)
V = 0.341 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.