A spring with a force constant k = 130 N/m is attached to the bottom of a large
ID: 251219 • Letter: A
Question
A spring with a force constant k = 130 N/m is attached to the bottom of a large beaker which is then filled with water (figure (a)). A block of pine wood with a mass of 3.90 kg and density of 630 kg/m^3 is connected to the spring and the block-spring system comes to equilibrium as shown in figure (b). Determine the elongation deltaL of the spring. How is the buoyant force related to the weight of the block of pine wood and force created by the spring? How is the buoyant force related to the weight of water displaced? cmExplanation / Answer
spring constant k =130N/m
mass = 3.90kg
density = 630kg/m^3
Buuyancy Force = mg*(1 - (pwater/pwood))
= 3.9*9.81*(1- (1000/630)) = -22.47 N
F = k*dx
dx = 22.47/130
= 0.172 m = 17.2 cm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.