A spring of negligible mass stretches 3.00 cm from its relaxed length when a for
ID: 1397409 • Letter: A
Question
A spring of negligible mass stretches 3.00 cm from its relaxed length when a force of 8.70 N is applied. A 0.550-kg particle rests on a frictionless horizontal surface and is attached to the free end of the spring. The particle is displaced from the origin to x = 5.00 cm and released from rest at t = 0. (Assume that the direction of the initial displacement is positive.)
(f) Determine the displacement x of the particle from the equilibrium position at t = 0.500 s.
cm
(g) Determine the velocity and acceleration of the particle when t = 0.500 s. (Indicate the direction with the sign of your answer.)
Explanation / Answer
let k is the spring constant of the spring.
Apply, F = k*x
k = F/x
= 8.7/0.03
= 290 N/m
angualr frequency of the motion when the particle is attached with the spring, w = sqrt(k/m)
= sqrt(290/0.55)
= 22.96 rad/s
Amplitude, A = 5 cm
so we can write equation of motion, x = A*cos(w*t)
x = 5*cos(22.96*t)
at t = 0.5 s
x = 5*cos(22.96*0.5)
= 2.33 cm <<<<<<<---------Answer
g) x = dv/dt
= -A*w*sin(w*t)
= -5*22.96*sin(22.96*0.5)
= 102 cm/s
= 1.02 m/s <<<<<<<---------Answer
a = dv/dt
= -A*w^2*cos(w*t)
= -w^2*x
= -22.96^2*0.0233
= -12.3 m/s^2 <<<<<<<---------Answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.