A square coil of wire of side 2.10 cm is placed in a uniform magnetic field of m
ID: 1775504 • Letter: A
Question
A square coil of wire of side 2.10 cm is placed in a uniform magnetic field of magnitude 2.50 T directed into the page as in the figure shown below. The coil has 35.5 turns and a resistance of 0.780 . If the coil is rotated through an angle of 90.0° about the horizontal axis shown in 0.335 s, find the following. Rotation axis xXX x Xx x XX (a) the magnitude of the average emf induced in the coil during this rotation (b) the average current induced in the coil during this rotation ris Need Help?Read It Submit Answer Save Progress Practice Another VersionExplanation / Answer
a) E = N B A / delta t
= (35.5 * 2.50 * (2.10 * 10-2)2 ) / (0.335)
= 0.1168 V = 116.8 mV
b) I = E / R
= 116.8 mV / 0.780
= 149.7 mA
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.