A square coil of wire of side 2.00 cm is placed in a uniform magnetic field of m
ID: 2059223 • Letter: A
Question
A square coil of wire of side 2.00 cm is placed in a uniform magnetic field of magnitude 1.75 T directed into the page as in the figure shown below. The coil has 40.0 turns and a resistance of 0.780 ?. If the coil is rotated through an angle of 90.0° about the horizontal axis shown in 0.335 s, find the following.A square coil of wire of side 2.00 cm is placed in a uniform magnetic field of magnitude 1.75 T directed into the page as in the figure shown below. The coil has 40.0 turns and a resistance of 0.780 ?. If the coil is rotated through an angle of 90.0° about the horizontal axis shown in 0.335 s, find the following.
(a) the magnitude of the average emf induced in the coil during this rotation
______mV
(b) the average current induced in the coil during this rotation
_______mA
Explanation / Answer
Area = Side*Side = 0.02*0.02 = 4*10-4 m2
B = 1.75 T
= N * B * area = 40 * 1.75 * 4 * 10-4
= 280 * 10-4 = 0.028
EMF = /t = 0.028 / 0.335 = 0.0836 V
Current = EMF / R = 0.107 A
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.