A spring-loaded cannon aimed at 44 o above the horizontal is on the last car of
ID: 2127650 • Letter: A
Question
A spring-loaded cannon aimed at 44 o above the horizontal is on the last car of a long train of flat cars. The train has an initial velocity of 57 km/h. At the moment the train begins to accelerate forward at 0.305 m/s2 the cannon fires a projectile at 181 m/s. The cannon points in the direction that the train is moving.
A) What is the horizontal range observed by a person standing on the ground?
B) How far from the cannon on the train does the projectile land? Neglect air resistance.
BOTH PART A AND B PLEASE
Explanation / Answer
this are the steps to solve the problem, just change the numbers and you will be fine.
v1 = 57/3.6 = 15.83 m/s
t = 2Vsin?/g = 2*184*sin47
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.