A square loop made of copper wire is falling out of a region where there is a ma
ID: 1460764 • Letter: A
Question
A square loop made of copper wire is falling out of a region where there is a magnetice field Bext = 0.13 T. The loop is falling with a constant velocity because of the current induced in the loop.
What is the velocity of the loop? Give your answer in m/s to at least three significant digits.
It will be useful to know that:
The mass density of copper (mass per volume) is 9.0x103 kg/m3.
The resistivity of copper is ? = 1.7x10-8 ?-m.
Remember that the resistance of a wire of length L and cross-sectional area A is R = ? L/A.
Explanation / Answer
for constant velocity
mg = BIL ( gravitational force must balanced with magnetic force)
induced emf = VBL
=> I = VBL/R
9.0x103*A*4L*g = B*VBL/R*L = B^2L*V*A/
=> 9*10^3*4*9.8 = 0.13^2*V/1.7*10^-8
=> V = 0.354 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.