A square loop made of copper wire is falling out of a region where there is a ma
ID: 1460792 • Letter: A
Question
A square loop made of copper wire is falling out of a region where there is a magnetice field Bext = 0.04 T. The loop is falling with a constant velocity because of the current induced in the loop.
What is the velocity of the loop? Give your answer in m/s to at least three significant digits.
It will be useful to know that:
The mass density of copper (mass per volume) is 9.0x103 kg/m3.
The resistivity of copper is ? = 1.7x10-8 ?-m.
Remember that the resistance of a wire of length L and cross-sectional area A is R = ? L/A.
Explanation / Answer
Here ,
let the constant speed is v m/s
let the length of side is l
A is the cross section the wire used ,
d is the density of copper
as the current induced in the loop ,
I = B*v*l/R
NOw , for the loop to fall with constant velocity
B*I*L = m * g
B*l * B*v*l/R = 4 * l * A * d * g
B^2 * l^2 * v /(p * 4 l/A) = 4 * l * A * d * g
B^2 * l * A * v/(4 * p) = 4 * l * A * d * g
B^2 * v/(4 * p) = 4 * d * g
0.04^2 * v /(4 * 1.7 *10^-8) = 4 * 9000 * 9.8
solving for v
v = 15 m/s
the constant speed of the loop is 15 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.