A wire loop consists of two semicircles connected by straight segments (see figu
ID: 2140695 • Letter: A
Question
A wire loop consists of two semicircles connected by straight segments (see figure below). The inner and outer radii are R1 = 0.4 and R2 = 0.9 m, respectively. A current of I = 1.5 A flows in this loop with the current in the outer semicircle in the clockwise direction.
What is the magnetic moment of this current loop?
( )A m^2
Direction?
A wire loop consists of two semicircles connected by straight segments (see figure below). The inner and outer radii are R1 = 0.4 and R2 = 0.9 m, respectively. A current of I = 1.5 A flows in this loop with the current in the outer semicircle in the clockwise direction.Explanation / Answer
a)
m = i A = 1.5 * 3.1416/2 * (0.9*0.9 - 0.4*0.4) = 1.53 A m2
b)
into the page
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.