A wire consists of a semicircular arc joined to two semi-infinite wires. The cur
ID: 1617760 • Letter: A
Question
A wire consists of a semicircular arc joined to two semi-infinite wires. The current is l and the of the semicircle is r. The magnetic field at the origin is B. Let r = 0.650 m and B = 12.56 times 10^-7 T. Find the current (in A) in the wire. a) 2.60 b) 2.40 c) 2.00 d) 2.20 A particle with charge q and mass m is placed at the origin and is thrown to the right with Let q = 1.60 times 10^-19 C, m = 1.67 times 10^-27 kg, and v = 4.50 times 10^5 m/s. Find the magnitude of the sigma_y (in m/s^2) at that instant of time. a) 5.42 times 10^7 b) 4.21 times 10^7 c) 3.61 times 10^7 d) 4.81 times 10^7Explanation / Answer
5) r = 0.65 m , B =12.56*10^-7 T
for semi circle magnetic filed B = uo*I/4r
12.56*10^-7 = 4*3.14*10^-7*I/(4*0.65)
I = 2.6 A
correct otpion is (a)
6) ma = qvB
1.67*10^-27*a = 1.6*10^-19*4.5*10^5*12.57*10^-7
a = 5.42*10^7 m/s^2
correct option is(a)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.