A wire loop consists of two semicircles connected by straight segments (see figu
ID: 1321193 • Letter: A
Question
A wire loop consists of two semicircles connected by straight segments (see figure below). The inner and outer radii are R1 = 0.1 and R2 = 0.9m, respectively. A current of I = 1.5 A flows in this loop with the current in the outer semicircle in the clockwise direction.
What is the magnetic moment of this current loop?
Direction?
into the paper
to the left
up
to the right
out of the paper
down
Thanks!
A wire loop consists of two semicircles connected by straight segments (see figure below). The inner and outer radii are R1 = 0.1 and R2 = 0.9m, respectively. A current of I = 1.5 A flows in this loop with the current in the outer semicircle in the clockwise direction. What is the magnetic moment of this current loop? Direction? into the paper to the left up to the right out of the paper down Thanks!Explanation / Answer
magnetic moment = I*(A2-A1)
= I*(pi*R2^2 - pi*R1^2)/2
= 1.5*(pi*0.9^2 - pi*0.1^2)/2
= 1.885 A.m^2
into the page
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.