A wire coil is connected to a DC power supply of 20.0 volts. The current in coil
ID: 1623962 • Letter: A
Question
A wire coil is connected to a DC power supply of 20.0 volts. The current in coil is measured to be 775 mA. The same wire coil is then connected to a 180 Hz AC power supply of 20.0 volts (rms). The current in the coil is now measured to be 225 mA (rms). (a) What is the resistance of the wire coil? (b) What is the inductance of the wire coil? (c) Draw a phase diagram showing resistance, reactance, and impedance for the coil when connected to the AC power supply. (d) What is the phase angle between voltage and current in the AC power supply?Explanation / Answer
a)R = V/I = 20/ 775 x 10^-3 = 25.806 ohms apprx
b) 20 V = Irms (Z)
20 = 225 x 10^-3 (Z)
Z = impedance of circuit= 88.88 ohms
Z^2 = R^2 + w^2 L^2
88.88^2 = 25.806^2 + (2x 3.14 x 180)^2 L^2
7901.234 - 665.949/ 1277804.16 = L^2
L = 75.247 mH
c) Circuit is inductive in nature
d) phase angle = tan^-1 ( wL/ R) = tan^-1 ( (2x 3.14 x 180x 75.247x 10^-3/ 25.806)
phase angle= 73.122 degree
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.