A wine-dispensing system uses argon canisters to pressurize and preserve wine in
ID: 489220 • Letter: A
Question
A wine-dispensing system uses argon canisters to pressurize and preserve wine in the bottle. An argon canister for the system has a volume of 68.7 mL and contains 29.8 g of argon. Part A Assuming ideal gas behavior, what is the pressure in the canister at 320 K ? Express your answer with the appropriate units. p
When the argon is released from the canister it expands to fill the wine bottle. How many 750.0-mL wine bottles can be purged with the argon in the canister at a pressure of 1.15 atm and a temperature of 320 K ?
Express your answer as an integer.
Explanation / Answer
V = 68.7 ml = 0.0687 L , T = 320 K ,
Moles of argon = mass / Molar mass of argon = 29.8 g / 39.95 g/mol = 0.746
we use PV = nRT eq to find Pressure where R is gas constant = 0.08206 liter atm/molK
P x 0.0687 L = 0.746 mol x 0.08206 liter atm/molK x 320 K
P = 285 atm
2) P = 1.15 atm , V = 750 ml = 0.75 L , T = 320 K , n = moles of argon
we find n , 1.15 atm x 0.75 L = n x 0.08206 liter atm/molK x 320 K
n = 0.032846 = argon moles needed per 1 bottle
we had argon moles = 0.746
Hence total number of bottles that can be filled = 0.746 /0.032846 = 23
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.