A window washer pushes his scrub brush up a vertical window at constant speed by
ID: 1329543 • Letter: A
Question
A window washer pushes his scrub brush up a vertical window at constant speed by applying a force F? as shown in the figure (Figure 1) . The brush weighs 12.8 N and the coefficient of kinetic friction is ?k=0.140 .
Part A
Calculate the magnitude of the force F? .
Express your answer in newtons to three significant figures. (N)
SubmitHintsMy AnswersGive UpReview Part
Part B
Calculate the normal force exerted by the window on the brush.
Express your answer in newtons to three significant figures. (N)
Explanation / Answer
the normal force acting exerted by window on the brush = F*co53.1
frictional force acting on the brush = uk*N = uk*F*cos53.1 ( in down ward direction )
gravitational force acting down wards = Fg = m*g
verrtical component of force = F*sin53.1
net force Fnet = F*sin53.1 - m*g - uk*F*cos53.1
speed of the brush is constant , a = 0
from netons law Fnet = m*a = 0
therefore
F*sin53.1 - m*g - uk*F*cos53.1 = 0
F*sin53.1 - 12.8 - 0.14*F*cos53.1 = 0
F = 17.8 N <<-----------answer
+++++++++++++++
normal force exerted by window = N = F*cos53.1 = 10.7 N <<-----answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.