Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A windowpane is 4mm thick and has an area of 1.5 m-squared. The temperature outs

ID: 1524319 • Letter: A

Question


A windowpane is 4mm thick and has an area of 1.5 m-squared. The temperature outside is 14-degrees F and inside is 68-degrees F. What is the rate of heat flow through this window? Use thermal conductivity for glass of 0.84 J/^degree) A thermopane window of area 1.5m-squared is constructed with 2 layers of glass each 4mm thick separated by 5mm of air. Using the temperature from above and the thermal conductivity of glass given above plus the thermal conductivity of air as 0.0234 J/sm.t) determine the rate of heat flow through this window? Then compare with above.

Explanation / Answer

problem1:

temperature difference = 68-14 = 54 degree farenheit = 12.2222 degree celsius

we know rate of heat flow = conductivity x temperature difference x area/ width

= 0.84 x (12.2222)x1.5/4x10^-3 = 3850 J/s (approx) ....................ans

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote