A wire loop consists of two semicirccles connected by straight wire segments as
ID: 2255056 • Letter: A
Question
A wire loop consists of two semicirccles connected by straight wire segments as shown in the figure. The inner radius is 0.3m and the outter rafius is 0.5m. A current I= 2.0 A flows in this loop with the curent in the outer semicircle traveling in the clockwise direction.
A. Determine the magnetic moment (magnitude and direction of this current loop.
B. If an external magnetic field of strength B= 5.0T is applied to the left, determine the magnitude and direction of the magnetic torque on this loop.
A wire loop consists of two semicirccles connected by straight wire segments as shown in the figure. The inner radius is 0.3m and the outter rafius is 0.5m. A current I= 2.0 A flows in this loop with the curent in the outer semicircle traveling in the clockwise direction. Determine the magnetic moment (magnitude and direction of this current loop. If an external magnetic field of strength B= 5.0T is applied to the left, determine the magnitude and direction of the magnetic torque on this loop.Explanation / Answer
a ) apply the right hand rule, the direction is into the page
b) torque= mag. moment*B
0.5024*5= 2.512 N
The direction of magnetic torque is given by the RHR for cross-product,
or you can just remember that the dipole always wants to line up with
the magnitude field. The direction of magnetic torque will be such that
will make mag.moment align withB
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.