A wire coil of 20 turns has a cross-sectional area of 16 cm2. The coil is placed
ID: 1966540 • Letter: A
Question
A wire coil of 20 turns has a cross-sectional area of 16 cm2. The coil is placed in a uniform field of a large magnet with B = 0.12 T. The coil is suddenly rotated 90 o from an orientation parallel to the field to one perpendicular to the field. The time to flip the coil is 0.65 s.a) What is the magnitude of the average emf produced?
b) What will be the average current produced if the circuit of the coil is closed and the resistance is 80 ohm?
Please show all work! I will rate very well! Thanks!
Explanation / Answer
e =NAdB/dt =20*16*10-4*0.12/0.65 = 5.9 mV
I=e/R = 7.38 x 10-5 A
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.