A wire loop consists of two semicircles connected by straight segments (see figu
ID: 2141248 • Letter: A
Question
A wire loop consists of two semicircles connected by straight segments (see figure below). The inner and outer radii are R1 = 0.1 and R2 = 0.9 m, respectively. A current of I = 1.5 A flows in this loop with the current in the outer semicircle in the clockwise direction.
What is the magnetic moment of this current loop?
A m2
0.377 NO
Direction?
A wire loop consists of two semicircles connected by straight segments (see figure below). The inner and outer radii are R1 = 0.1 and R2 = 0.9 m, respectively. A current of I = 1.5 A flows in this loop with the current in the outer semicircle in the clockwise directionExplanation / Answer
a) Magnetic moment = That of bigger one - smaller one
= n2i2A2 - n1i1A1
= i*pi*(R2^2 - R1^2)/2
= 1.5*3.14(0.9^2 - 0.1^2)/2
= 1.884
Direction is decided by the thumb rule using direction of current along thumb
It is into the plane of the paper
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.