A wire loop forms the perimeter of a flat circular area of .36 m2. The resistanc
ID: 1514540 • Letter: A
Question
A wire loop forms the perimeter of a flat circular area of .36 m2. The resistance of the wire is 1.5 ohms. The loop lies in a horizontal plane in a region of space where there is a downward- directed magnetic field B = .015 tesla. The wire is pulled to one side so that it is completely out of the field after 0.20s. For the 0.20s period during which the loop is being pulled out of the magnetic field: A) Find the average EMF in the loop. B) Find the average current in the loop. C) Find the total charge passing any point in the loop. D) Find the average power dissipated in the loop. E) Find the total energy dissipated in the loop. F) Find the direction of the current in the loop.
Explanation / Answer
Here,
area ,A = 0.36 m^2
resistance , R = 1.5 Ohm
magnetic field , B = 0.015 T
time , t = 0.20 s
a) average EMF of the loop = B * A/time
average EMF of the loop = 0.015 * 0.36/.20
average EMF of the loop = 0.027 V
b)
average current passing in the loop = V/R
average current passing in the loop = 0.027/1.5
average current passing in the loop = 0.018 A
c)
total charge passing = current * time
total charge passing = 0.018 * 0.20 C
total charge passing = 3.6 *10^-3 C
d)
average power dissipated = EMF^2/R
average power dissipated = 0.027^2/1.5
average power dissipated = 4.86 *10^-4 W
E) total energy dissipated = average power * time
total energy dissipated = 4.86 *10^-4 * 0.20
total energy dissipated = 9.72 *10^-5 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.