Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A wire loop in the shape of an equilateral triangle of side 8.0 cm sits on the x

ID: 1480828 • Letter: A

Question

A wire loop in the shape of an equilateral triangle of side 8.0 cm sits on the x-axis and carries a current of 2.5 amps as shown. In which direction should a magnetic field point so that it spins around its apex in a counterclockwise sense (as viewed from above the apex)? If the magnetic field in the diagram above is 0.30 T, what is the magnitude of the torque? Now suppose the triangular loop has no current originally but is spun around the axis shown 60 times per second, and that there is a magnetic field of .30 T pointing out of the page. What is the EMF in the loop as a function of time?

Explanation / Answer

12) direction of B should be towards +x axis

13) Area of the loop, A = sqrt(3)*L/4


= sqrt(3)*0.08/4

= 0.03464 m^2


Torque on loop, T = B*A*sin(90)

= 0.3*0.03464

= 1.04*10^-2 N.m

14) angular speed of the loop, w = 60*2*pi rad/s

= 377 rad/s

induced emf = N*A*B*w (here N is no of loops)

= 1*0.03464*0.3*377

= 3.92 volts

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote