A car is traveling at 55.0 mi/h on a horizontal highway. (a) If the coefficient
ID: 2137802 • Letter: A
Question
A car is traveling at 55.0 mi/h on a horizontal highway. (a) If the coefficient of static friction between road and tires on a rainy day is 0.097, what is the minimum distance in which the car will stop?
(b) What is the stopping distance when the surface is dry and
Explanation / Answer
a) force = mu*mg = 0.097*mg = ma
so deccelration = 0.097g = 0.9506
speed = 55 mph = 24.58 m/s
so distance = 24.58^2 /2*0.9506 = 317.79 meters
b) force = 0.597mg = ma
so deccelration = 0.597g = 5.8506
so distance = 24.58*24.58 /2*5.8506 = 51.63 meters
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.