A car is traveling along a road, and its engine is turning over with an angular
ID: 2262370 • Letter: A
Question
A car is traveling along a road, and its engine is turning over with an angular velocity of +190 rad/s. The driver steps on the accelerator, and in a time of 11.0 s the angular velocity increases to +290 rad/s. (a) What would have been the angular displacement of the engine if its angular velocity had remained constant at the initial value of +190 rad/s during the entire 11.0-s interval? (b) What would have been the angular displacement if the angular velocity had been equal to its final value of +290 rad/s during the entire 11.0-s interval? (c) Determine the actual value of the angular displacement during the 11.0-s interval.
Explanation / Answer
a) angular displacement = w*t=190*11=2090 Radians
b) angular displacement = w*t=290*11=3190 Radians
c) anguar acceleration=[w(final)-w(initial)]/time=(290-190)/11=9.091 rad/s^2
==> angular displacement =[w(final)^2-w(initial)^2]/2*alpha=[290^2-190^2]/(2*9.091)
==> angular displacement =2639.97 Radians
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.