A car is traveling along a road, and its engine is turning over with an angular
ID: 2297492 • Letter: A
Question
A car is traveling along a road, and its engine is turning over with an angular velocity of +200 rad/s. The driver steps on the accelerator, and in a time of 11.0 s the angular velocity increases to +270 rad/s. (a) What would have been the angular displacement of the engine if its angular velocity had remained constant at the initial value of +200 rad/s during the entire 11.0-s interval? (b) What would have been the angular displacement if the angular velocity had been equal to its final value of +270 rad/s during the entire 11.0-s interval? (c) Determine the actual value of the angular displacement during the 11.0-s interval.
Explanation / Answer
a) theta = w1*t = 200*11 = 2200 radians = 350.4 revolutions
b) theta = w2*t = 270*11 = 2970 radians = 472.93 revolutions
c) alfa = (w2-w1)/t = (270-200)/11 = 6.364 rad/s^2
theta = w1*t + 0.5*alfa*t^2
= 200*11 + 0.5*6.634*11^2
= 2585 radians
= 411.62 revolutions
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.