Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A car is traveling at 56.8 mi/h on a horizontal highway. The accel of gravity is

ID: 1691225 • Letter: A

Question

A car is traveling at 56.8 mi/h on a horizontal highway. The accel of gravity is 9.8 m/s^2. If the coef of friction between road and tires on a rainy day is 0.13, ~what is the minimum distance in which the car will stop? (1mi = 1.609). answer in units of m. ~what is the stopping distance when the surface is dry and the meu dry = 0.571? answer in units of m. A car is traveling at 56.8 mi/h on a horizontal highway. The accel of gravity is 9.8 m/s^2. If the coef of friction between road and tires on a rainy day is 0.13, ~what is the minimum distance in which the car will stop? (1mi = 1.609). answer in units of m. ~what is the stopping distance when the surface is dry and the meu dry = 0.571? answer in units of m.

Explanation / Answer

On a rainy day, Friction force =0.13*m*9.8 =1.274m Retardation = 1.274 m/s^2 = -a Now using v^2 - u^2 = 2as now putting the values u can get s(the min distance) easily. For 2nd part change the value of meu in Friction force equation. don't forget to change the value in m. Reply if any doubt.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote