A car is traveling along a road, and its engine is turning over with an angular
ID: 2107970 • Letter: A
Question
A car is traveling along a road, and its engine is turning over with an angular velocity of +200 rad/s. The driver steps on the accelerator, and in a time of 12.0 s the angular velocity increases to +270 rad/s. (a) What would have been the angular displacement of the engine if its angular velocity had remained constant at the initial value of +200 rad/s during the entire 12.0-s interval? (b) What would have been the angular displacement if the angular velocity had been equal to its final value of +270 rad/s during the entire 12.0-s interval? (c) Determine the actual value of the angular displacement during the 12.0-s interval.Explanation / Answer
a) Θ = w*t = 200*12 = 2400 rad
b) Θ = w*t = 270*12 = 3240 rad
c) Θ = w(av)*t = 235*12 = 2820 rad
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.