A car is traveling at 52.0 MPH along a straight road when the driver sees a deer
ID: 1418559 • Letter: A
Question
A car is traveling at 52.0 MPH along a straight road when the driver sees a deer in the roadway ahead. The driver's perception time is 0.3 seconds and his reaction time is 2.01 seconds. If the coefficient of friction () is 0.31 and the car plus driver weighs 2563.0 pounds, what is the total distance from the point the driver saw the deer until the car comes to a stop (assuming the car does not hit the deer)? State your answer rounded to the nearest foot. (Note: 60 MPH is equal to 88 feet per second).
Explanation / Answer
retardation = ug = 0.31*32.2 ft/s^2
initial velocity v = 52*88/60 ft/s
Total distance covered = (0.3+2.01)*88*52/60 + (88*52/60)^2/(2*0.31*32.2)
= 467.53 ft
rounding to nearest foot, it is 468 feet
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.