A) A passenger rushing to catch a plane at the airport walks on a moving sidewal
ID: 2132937 • Letter: A
Question
A) A passenger rushing to catch a plane at the airport walks on a moving sidewalk at a speed of 4.0
km/h relative to the sidewalk in the direction that the sidewalk is moving. The sidewalk is 135 m long
and moves with a steady velocity of 1.2 km/h. How long (in s) does it take for the passenger to get
from one end of the sidewalk to the other, that i to cover the 135 m?
B) How much time does the passenger save by taking the moving sidewalk instead of just walking beside it?
C) Through what distance does the passenger walk relative to the moving sidewalk?
D) If the passenger's stride is 90 cm, how many steps are taken in going from one end of the moving sidewalk to the other?
Explanation / Answer
A) t1 = d/v =0.12/4 =0.3hr
B) t2 = d/(v1+v2) =.12/(4+1.7) = 0.12/5.7= 0.021 hr
time saved = 0.3-0.021= 0.279hr
C) S = (v1-v2)*t1 = 0.69km
D) number of steps 120/0.9 = 133.33 = 134
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.