A) A pedestrian moves 9.4 km east and then 7.4 km north. Find the magnitude of t
ID: 1706827 • Letter: A
Question
A) A pedestrian moves 9.4 km east and then 7.4 km north.Find the magnitude of the resultant dis-placement vector.
Answer in units of km.
B) What is the direction of the displacement vec-
tor (using the counter-clockwise angular direction to be positive, within the limits of
-180 to +180)?
Answer in units of degrees
C) One strategy in a snowball fight is to throw
a snowball at a high angle over level ground.
While your opponent is watching this first
snowball, you throw a second one at a low
angle timed to arrive before or at the same
time as the first one. Assume both snowballs
are thrown with a speed of 16.3 m/s. The first
one is thrown at an angle of 73 with respect
to the horizontal.
At what angle should the second snowball
be thrown to arrive at the same point as the
first?
Answer in units of degrees
D) You place a box weighing 342.3 N on an in-
clined plane that makes a 35.5 angle with the
horizontal.
Compute the component of the gravita-
tional force acting down the inclined plane.
Answer in units of N
Explanation / Answer
A) the magnitude of the resultant dis-placement vector = (9.42 + 7.42) = 12.0 km
B) the direction of the displacement vector:
tan-1(7.4/9.4) = 38.2o
C) v = 16.3 m/s, 1 = 73o, find 2
2 = 90 - 1 = 17o
D) w = 342.3 N, = 35.5o,
the component of the gravitational force acting down the inclined plane
is wsin = 198.8 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.