A) A certain amount of chlorine gas was placed inside a cylinder with a movable
ID: 927638 • Letter: A
Question
A)
A certain amount of chlorine gas was placed inside a cylinder with a movable piston at one end. The initial volume was 3.00 L and the initial pressure of chlorine was 1.85 atm . The piston was pushed down to change the volume to 1.00 L. Calculate the final pressure of the gas if the temperature and number of moles of chlorine remain constant.. (Figure 1)
B)
In an air-conditioned room at 19.0 C, a spherical balloon had the diameter of 50.0 cm. When taken outside on a hot summer day, the balloon expanded to 51.0 cm in diameter. What was the temperature outside in degrees Celsius? Assume that the balloon is a perfect sphere and that the pressure and number of moles of air molecules remains the same.
Express your answer with the appropriate units.
C)
A cylinder with a movable piston contains 2.00 g of helium, He, at room temperature. More helium was added to the cylinder and the volume was adjusted so that the gas pressure remained the same. How many grams of helium were added to the cylinder if the volume was changed from 2.00 L to 3.50 L ? (The temperature was held constant.)
Express your answer with the appropriate units.
Explanation / Answer
a)
apply ideal gas law ratios
P1V1 =P2V2
P2 = V1/V2 * P1 = 3/1*1.85 = 5.55 atm
b)
T1 = 19 +273 = 292
T2 = ?
V1=4/3r3 = 4/3*(3.1415)*(0.5^3) = 0.52358 m3 = 523.58
V2 = 4/3r3 = 4/3*(3.1415)*(0.51^3) = 0.55563m3 = 555.6 L
Then
V1/T1 = V2/T2
T2 = V2/V1*T1 = 555.6 /523.58 * (292) = 309.85K
C)
m = 2 g of he
n = mass/MW = 2/4 = 0.5 mol
T = 25 or 298 K
n = ?
V1 = 2
V2 = 3.5
Apply avogrados
V1/n1 = V2/n2
n2 = V2/V1*n1 = 3.5/2*(0.5) = 0.875 mol
then we added
nf = n2-n1 = 0.875 - 0.5 = 0.325 mol
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.