A) A capacitor consists of two closely spaced metal conductors of large area, se
ID: 1433713 • Letter: A
Question
A) A capacitor consists of two closely spaced metal conductors of large area, separated by a thin insulating foil. It has an electrical capacity of 3600.0 F and is charged to a potential difference of 69.0 V. Calculate the amount of energy stored in the capacitor.
B) Calculate the charge on this capacitor when the electrical energy stored in the capacitor is 6.48 J.
C) If the two plates of the capacitor have their separation increased by a factor of 5 while the charge on the plates remains constant, by what factor is the energy stored in the capacitor increased?
Explanation / Answer
A)
C = Capacitance = 3600 u F = 3600 x 10-6 F
V = 69 volts
E = energy stored
Energy stored is given as
E = (0.5) CV2 = (0.5) (3600 x 10-6 ) (69)2 = 8.57 J
B)
E' = energy stored = 6.48 J
V' = Potential difference
Using the formula
E' = (0.5) CV'2
6.48 = (0.5) (3600 x 10-6 ) V'2
V' = 60 volts
Charge stored is given as
Q' = CV' = (3600 x 10-6 ) 60 = 0.216 C
C)
Energy stored is also given as
E = Q2/2C
Q is unchanged . but when seperation is increased by 5 , the Capacitance decrease and becomes 1/5 times
so energy becomes 5 times
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.