A) 14.028 g of a non-volatile solute is dissolved in 360.0 g of water. The solut
ID: 966035 • Letter: A
Question
A) 14.028 g of a non-volatile solute is dissolved in 360.0 g of water. The solute does not react with water nor dissociate in solution. Assume that the resulting solution displays ideal Raoult's law behaviour. At 70°C the vapour pressure of the solution is 230.70 torr. The vapour pressure of pure water at 70°C is 233.70 torr. Calculate the molar mass of the solute (g/mol).
B) Now suppose, instead, that 14.028 g of a volatile solute is dissolved in 360.0 g of water. This solute also does not react with water nor dissociate in solution. The pure solute displays, at 70°C, a vapour pressure of 23.37 torr. Again, assume an ideal solution. If, at 70°C the vapour pressure of this solution is also 230.70 torr. Calculate the molar mass of this volatile solute.
Explanation / Answer
A)
moles of solute = n1
moles of solvent water = n2 = 360 / 18 = 20
pure solvent vapour pressure = Po = 233.70 torr
solution vapour pressure = Ps = 230.70
relative lowering vapour pressure = Po -Ps / Po
= 233.70 - 230.70 / 233.70
= 0.0128
from raoult's law :
relative lowering vapour pressure = mole fraction of solute
0.0128 = n1 / n1 + n2
0.0128 = n1 / n1 + 20
n1 = 0.259
moles of solute =0.259
mass of solute = 14.028 g
molar mass = 14.028 / 0.259
molar mass = 54.1 g/mol
B)
this problem is given wrong pure solute vapour pressure = 23.37 torr less than that of solution vapour pressure = 230.70 torr . this should not be correct check once
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.