A) A cargo plane is flying horizontally at an altitude of 10.8 km with a constan
ID: 2178189 • Letter: A
Question
A) A cargo plane is flying horizontally at an altitude of 10.8 km with a constant speed of 1187 km/hr when a large crate slides out of the rear of the plane. A conceptual sketch is shown.1187 km/hr
x
How long does it take the crate to hit the ground? The acceleration of gravity is 9.81 m/s2 .
Answer in units of s
B)What is the horizontal distance of the crate from the point it fell off to the point where it hits the ground?
Answer in units of km
Explanation / Answer
a)S = 0.5at^2 =>t = sqrt(10800/(0.5*9.81)) = 46.9237 s b)Horizontal distance = 46.92371322*1187*(1/60)*(1/60) = 15.4718 Km
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.