Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A) A passenger rushing to catch a plane at the airport walks on a moving sidewal

ID: 2132825 • Letter: A

Question

A) A passenger rushing to catch a plane at the airport walks on a moving sidewalk at a speed of 4.0 km/h relative to the sidewalk in the direction that the sidewalk is moving. The sidewalk is 120 m long and moves with a steady velocity of 1.7 km/h. How long (in s) does it take for the passenger to get from one end of the sidewalk to the other, that i to cover the 120 m?


B) How much time does the passenger save by taking the moving sidewalk instead of just walking beside it?


C) Through what distance does the passenger walk relative to the moving sidewalk?


D) If the passenger's stride is 90 cm, how many steps are taken in going from one end of the moving sidewalk to the other?


Explanation / Answer

4.5 km/hr (1000 m/km / 3600 s/hr) = 1.11 m/s

1.7 km/hr (1000 m/km / 3600 s/hr) = 0.472 m/s


A) 120 m / (1.11 + 0.472) m/s = 75.85 s


B) 120 m / 1.11 m/s = 108.108 s

108.108 - 75.85 = 32.26 seconds saved


C) 75.85 s (1.11 m/s) = 84.2 m


D) 84.2 m / 0.9 m/stride = 94 strides

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote