A circular loop of radius 23 cm is located in the plane of the paper inside a ho
ID: 2101063 • Letter: A
Question
A circular loop of radius 23 cm is located in the plane of the paper inside a homogeneous magnetic field of 0.9 T pointing into the paper. It is connected in series with a resistor of 145 ?. The magnetic field is now increased at a constant rate by a factor of 2.2 in 27.0 s. Calculate the magnitude of the inducmed emf in the loop in V during that time.
Calculate the current induced in the loop in A during that time.
Calculate the average induced voltage, in V, when the magnetic field is constant at 1.98 T while the loop is pulled horizontally out of the magnetic field region in 7.1 s at constant speed.
Explanation / Answer
induced emf = dflux/dt = A dB/dt = pi*.23^2*(2.2*0.9-0.9)/27=0.00665 V
I = emf/R = 0.00665/145=4.58E-5 A
emf = B L V =B*diamere*diameter/time= 1.98*(2*.23)*(2*.23/7.1)=0.059
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.