Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A circular loop (area = 0.20 m 2 ) turns in a uniformmagnetic field with B = 0.1

ID: 1722921 • Letter: A

Question

A circular loop (area = 0.20 m2) turns in a uniformmagnetic field with B = 0.13 T. At an instant when the anglebetween the magnetic field and the normal to the plane of the loopis rads and is decreasing to /2rads during 0.5 s, whatis the magnitude of the emf induced in the loop? a. 52 mV b. 106 mV c. 26 mV d. 20 mV e. 32 mV A circular loop (area = 0.20 m2) turns in a uniformmagnetic field with B = 0.13 T. At an instant when the anglebetween the magnetic field and the normal to the plane of the loopis rads and is decreasing to /2rads during 0.5 s, whatis the magnitude of the emf induced in the loop? a. 52 mV b. 106 mV c. 26 mV d. 20 mV e. 32 mV

Explanation / Answer

given area of loop = A = 0.20m2 magnetic field = B = 0.13T time = 0.5s the magnitude of induced e. m f                    = BAd(cos)/dt                    = BA (cos - cos/2)/dt                     = 0.13 *0.20 *1/0.5 = 52mv time = 0.5s the magnitude of induced e. m f                    = BAd(cos)/dt                    = BA (cos - cos/2)/dt                     = 0.13 *0.20 *1/0.5 = 52mv
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote