A circular loop (area = 0.20 m 2 ) turns in a uniformmagnetic field with B = 0.1
ID: 1722731 • Letter: A
Question
A circular loop (area = 0.20 m2) turns in a uniformmagnetic field with B = 0.13 T. At an instant when the anglebetween the magnetic field and the normal to the plane of the loopis rads and is decreasing to /2 rads during 0.5 s,what is the magnitude of the emf induced in the loop? a. 52 mV b. 106 mV c. 26 mV d. 20 mV e. 32 mV A circular loop (area = 0.20 m2) turns in a uniformmagnetic field with B = 0.13 T. At an instant when the anglebetween the magnetic field and the normal to the plane of the loopis rads and is decreasing to /2 rads during 0.5 s,what is the magnitude of the emf induced in the loop? a. 52 mV b. 106 mV c. 26 mV d. 20 mV e. 32 mVExplanation / Answer
A = 0.20 m2 B = 0.13 T = 90o t = 0.5 s N = 1 = - N (B /t) = ...... V t = 0.5 s N = 1 = - N (B /t) = ...... VRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.