A circular loop and a long, straight wire carry currents as shown in the figure
ID: 1395960 • Letter: A
Question
A circular loop and a long, straight wire carry currents as shown in the figure below. The current in the wire is I1 = 12.0 A, toward the right in the sketch. The current in the loop is I2 = 4.00 A and is counterclockwise. The radius of the loop is R = 0.120 m and the point on the loop closest to the long, straight wire is d= 0.0800 m from the wire, as shown in the sketch. What are the magnitude and direction of the resultant magnetic field at the center of the loop (point P)?
What is the magnitude?
Explanation / Answer
due to wire,
B1 = u0 * I / 2pi (d +R)
B1 = (4pi x 10^-7 x 12 ) / (2pi x (0.08 + 0.12) )
B1 = 1.2 x 10^-5 T
direction = into the page
due to circular loop
B2 = u0*I / 2R = (4pi x 10^-7 x 4) / 2 x 0.12
B2 = 4.19x 10^-5 T
diretion = out of page
Bnet = B1 + B2 = 4.19x10-5-1.2x10-5 =2.99 x 10-5 out of page
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.