Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A circular loop and a long, straight wire carry currents as shown in the figure

ID: 586648 • Letter: A

Question

A circular loop and a long, straight wire carry currents as shown in the figure below. The current in the wire is I_1 = 14.0 A, toward the right in the sketch. The current in the loop is I2 = 4.50 A and is counterclockwise. The radius of the loop is R = 0.160 m and the point on the loop closest to the long, straight wire is d = 0.0800 m from the wire, as shown in the sketch. What are the magnitude and direction of the resultant magnetic field at the center of the loop (point P)? magnitude direction.

Explanation / Answer

B wire =I1/2d = 4*3.14*10^-7*14/2*3.14*0.08 = 350*10^-7 T

B looop = I2/2R = 4*3.14*10^-74.5/2*0.16 = 176.625*10^-7 T

B tot = Bloop+Bwire = (176.625-350)*10^-7= -173.375*10^-7 T

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote