A circular loop of radius 21 cm is located in the plane of the paper inside a ho
ID: 2260668 • Letter: A
Question
A circular loop of radius 21 cm is located in the plane of the paper inside a homogeneous magnetic field of 0.5 T pointing into the paper. It is connected in series with a resistor of 117 ?. The magnetic field is now increased at a constant rate by a factor of 2.6 in 21.0 s. Calculate the magnitude of the induced emf in the loop in V during that time. Calculate the current induced in the loop in A during that time. Calculate the average induced voltage, in V, when the magnetic field is constant at 1.30 T while the loop is pulled horizontally out of the magnetic field region in 9.1 s at constant speed.
Explanation / Answer
r = 0.21 m
A = pi*r^2 = 0.138474 m^2
B = 0.5 T
R = 117 ohms
dB/dt = (2.6*0.5-0.5)/21 = 3.809*10^-2 T/s
induced emf = the rate of change of magnetic flux
emf = d(B*A)/dt
emf = A*dB/dt
emf = 0.138474*3.809*10^-2
emf = 5.274*10^-3 volts
i = emf/R = 4.508*10^-5 A
2)
B1 = 1.3 T
B2 = 0
t = 9.1 s
induced emf = A*(B2-B1)/t
emf = 0.138474*(0-1.3)/9.1
emf = 1.982*10^-2 volts
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.