The position of a particle moving along an x axis is given by x = 16.0t2 - 5.00t
ID: 2044678 • Letter: T
Question
The position of a particle moving along an x axis is given by x = 16.0t2 - 5.00t3, where x is in meters and t is in seconds. Determine (a) the position, (b) the velocity, and (c) the acceleration of the particle at t = 6.00 s. (d) What is the maximum positive coordinate reached by the particle and (e) at what time is it reached? (f) What is the maximum positive velocity reached by the particle and (g) at what time is it reached? (h) What is the acceleration of the particle at the instant the particle is not moving (other than at t = 0)? (i) Determine the average velocity of the particle between t = 0 and t = 6.00 s.Explanation / Answer
x(t) = 16.0t2 - 5.00t3, v(t) = x'(t) = 32.0t - 15.0t2, a(t) = 32.0 - 30.0t
(a) at t = 6.00 s, the position = x(6) = -504 m
(b) the velocity v(7) = -348 m/s
(c) the acceleration a(7) = -148 m/s2
(d) at maximum positive coordinate:
v(t) = 0,
==> 32.0t = 15.0t2,
so t = 32.0/15.0 = 2.133 s
x(2.133) = 24.24 m
(e) at time t = 2.133 s
(f) at maximum positive velocity:
a(t) = 0,
==> 32.0 = 30.0t, so t = 32.0/30.0 = 1.06 s
v(1.06) = 16.85 m/s
(g) at time t = 1.06 s
(h) when the particle is not moving:
v(t) = 0, t = 2.133 s
a(2.133) = -31.99 m/s2
(i) the average velocity of the particle between t = 0 and t = 6.00 s is
[x(6) - x(0)]/(6 - 0) = -84.0 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.